Jak to celé vzniklo?

Omalovánkový příběh je výsledek souhry několika šťastných náhod a spolupráce dvou kreativních žen.

Jana Andrésková

Jana, máma 2 dětí, webdesignerka a zároveň výtvarnice, která ráda maluje obrázky pro děti, vytvořila sérii omalovánek se zvířátky s nasazenou rouškou. Díky veselým obrázkům se silnou linkou, které si snadno vybarví i ty nejmenší děti, a vtipným heslům jako “Nebuď lama a nasaď roušku” nebo “Český lev chrání nejslabší” si omalovánky rychle získaly pozornost dětí i dospělých a rozšířily se po českém internetu.

Roušky jsou ale jen jedním z opatření, kterými se můžeme aktuálně chránit před nemocí COVID-19. Rodinná známá Janu upozornila, že neexistuje žádný použitelný materiál, který by dětem srozumitelnou a příjemnou cestou popsal všechny možnosti ochrany, a vnukla jí nápad něco takového vytvořit.

Jana se rozhodla jít do toho, ale nechtěla být na vše sama. Oslovila proto Ingrid, o které věděla, že je profík na texty a vymýšlení příběhů, a navíc je aktivní v neziskovém osvětovém projektu Chráním nejslabší, který v té době propagoval nošení roušek.

Ingrid Dach

Ingrid, specialistka na obsahový marketing a máma tří dětí, se spoluprací na projektu okamžitě souhlasila. A protože se to u ní doma hemží malými udatnými rytíři, přišla během chvilky s nápadem pojmout příběh jako “souboj s drakem”, kterého můžeme všichni porazit, když spojíme naše síly. Věděla dobře, že je to téma, které děti zaujme.

Moc nás bavilo vymýšlet omalovánkový příběh tak, aby situaci kolem nás nezkresloval a zároveň ji popisoval srozumitelně a pochopitelně i pro nejmenší děti. V průběhu celé tvorby jsme omalovánky konzultovaly se spoustou lidí – našimi dětmi, dalšími rodiči, pedagogy i psychology. Odbornou záštitu nad omalovánkami převzala Katedra psychologie Pedagogické fakulty Masarykovy Univerzity v Brně.

Díky sociálním sítím se omalovánky hned po svém zveřejnění rychle rozšířily mezi české a slovenské děti a rodiče. Učitelé ze školek a škol je rozesílali rodičům svých žáků a na svém webu nebo Facebooku je mimo jiné zveřejnilo i Ministerstvo školství a Ministerstvo vnitra.

Postupně nás začali oslovovat rodiče i odborníci z jiných zemí, které zaujala srozumitelná a originální forma příběhu, jestli by bylo možné omalovánky přeložit. Díky pomoci dobrovolných překladatelů jsme zveřejnily už 8 jazykových verzí omalovánek a na dalších pracujeme.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Animované video od 60seconds

60seconds jsou digitální vypravěči, kteří animací vdechli příběhu o Drakovi Koronovi život. Píšou, kreslí a animují. Jsou kreativní, mají rádi výzvy a dokáží v jedné minutě vysvětlit, co děláte. Pokud někoho takového hledáte, ozvěte se jim 😉  

Pomozte nám omalovánky sdílet u nás i ve světě 🙂

Máme velkou radost, že se naše omalovánky rozletěly napříč kontinenty. Potěší nás, když je budete sdílet i vy a pomůžete tak dětem i rodičům v boji s drakem Koronem.

Jana & Ingrid